– Det här är ett projekt där vi på Norditek verkligen får visa vad vi står för. Vi skapar inte bara smarta lösningar för återvinning – här ser vi också till att materialen faktiskt får nytt liv i nya projekt. Med Norditek Recycling Lab får vi en plats där vi kan testa, utbilda och demonstrera framtidens återvinning, säger Daniel Carlberg, vd på Norditek.
Byggnationen påbörjas under första kvartalet i år och har i sig ett stort cirkulärt fokus.
– För att leva som vi lär kommer både byggprocessen och projektgenomförandet att ha ett lika starkt fokus på cirkularitet. Tillsammans med BRA Bygg kommer vi att arbeta med återvunna material genom hela projektet – från markarbetet till de färdiga byggnaderna. Det handlar om återvunna massor, återvunnet stål, återbrukat tegel och trä. Masshanteringen är särskilt intressant eftersom den ofta har varit en förbisedd del av byggprojekt, trots att vi ser att just den delen kan ge den största klimatnyttan, säger Daniel Carlberg,
Norditek Recycling Lab kommer att bestå av tre integrerade byggnader där testlabb, utbildningar, kontor och demokörningar av maskiner samlas. Byggnaderna har en total yta på 1 350 kvadratmeter och kommer ligga i Duved i Kungsbacka kommun.