maskinentreprenoren logo

Branschnytt

Maskinentreprenörerna klara med tjänstemännen

ME har ett nytt Tjänstemannaavtal som kostar 6,4 procent och med arbetstidsförkortning. Parterna är nöjda med resultatet.

writer image
Micael Appelgren

Lästid:  0 min

article
article Claes Arenander, förhandlingschef Maskinentreprenörerna. Foto: ME

Tjänstemän i det här fallet är medarbetare som är anslutna till Ledarna, Sveriges Ingenjörer, som i princip förhandlar kronor och ören själva med företagen, men även Unionen ingår här, och där talar man om märket, alltså 6,4 procent.

– Det nya avtalet innebär ökad flexibilitet för våra medlemmar säger Claes Arenander, förhandlingschef och vice vd för Maskinentreprenörerna. Det nya avtalet ger till exempel möjlighet att förlägga arbetstiden under en tre månaders period och därmed balansera arbetsintensiva perioder mot perioder med mindre beläggning.

Det nya avtalet innehåller också en dags arbetstidsförkortning till (sex dagar), och kan läggas ut efter överenskommelse. Antalet tjänstemän växer stadigt och kommer att fortsätta då branschen utvecklas åt ett håll där eftefrgagan på den typen av kompetens kommer att växa.

ME har "samförhandlat" med Glasbranschföreningen, Plåt & Ventföretagen, Måleriföretagen och Installatörsföretagen.

– Det här är ett modernt kollektivavtal som vi kommer fortsätta arbeta med under avtalsperioden tillsammans med fackförbunden. Under avtalsperioden har vi enats om en gemensam arbetsgrupp vars uppdrag är att se över tjänstemännens arbetsbelastning. Gruppen ska undersöka om vilka eventuella problem och utmaningar som finns och hur dessa kan hanteras, säger Torbjörn Carlberg, förhandlingschef på Glasbranschföreningen.

Det har varit intensiva förhandlingarna med en rad svåra frågor att lösa.

- Vi är väldigt nöjda över att ha ett nytt avtal på plats. I en orolig omvärld med osäkerhet kring den ekonomiska utvecklingen är det helt avgörande med kollektivavtal som skapar långsiktiga och stabila förutsättningar för våra företag och deras tjänstemän, säger Henrik Junzell, förhandlingschef på Installatörsföretagen.

Det nya avtalen gäller från den 1 maj 2025 till och med den 30 april 2027.

Text: Micael Appelgren

Andra läser

Prenumerera på vårt nyhetsbrev så håller vi dig uppdaterad om det senaste inom...

Tillgång till unika erbjudanden

Tillgång till exklusivt innehåll

Påminnelser om viktig information

Maskinentreprenoren logo
me logga

Maskinentreprenören utkommer med 10 nummer per år och utges av bransch- och arbetsgivarorganisationen för Maskinentreprenörerna.

INNEHÅLL
TIDNINGEN
FAKTURA

Hemsidan använder cookies. Läs mer