maskinentreprenoren logo

Branschnytt

Vd-byte hos Zeppelin Sverige

Zeppelin Sverige får en ny vd i tyske Markus Gebaur som har över 25 års erfarenhet inom maskinbranschen. Hans resa med Caterpillar började hos en återförsäljare i Texas och har nu lett honom till Sverige.

writer image
Ann-Louise Larsson

Lästid:  0 min

article
article Markus Gebaur är ny vd för Zeppelin Sverige. Foto: Zeppelin

Markus Gebaur har bott och arbetat utanför Tyskland i över 20 år och har bred internationell erfarenhet från flera olika branscher, inte minst entreprenadmaskiner där han haft flera ledande roller inom både Caterpillars återförsäljar- och tillverkningsorganisation, vilket gett honom en bred förståelse för branschen och kundernas behov.. Han tror starkt på framtiden och ser flera utvecklingsmöjligheter för Zeppelin på den svenska marknaden.

– Digitalisering och energiomställning kommer att forma vår framtid. Vi behöver ta initiativet och visa hur våra lösningar skapar verkligt kundvärde, säger han. Vi har stora möjligheter att stärka våra tjänster och samarbeten. Kunder behöver inte bara en maskin, de behöver en lösning, som i många fall levereras genom våra servicetjänster. Det är där vi ska vara ledande.

Han betonar även vikten av ett ledarskap som sätter människor i centrum, och ser digitalisering och energiomställning som nyckelfrågor för framtiden.

Text: Ann-Louise Larsson

Andra läser

Prenumerera på vårt nyhetsbrev så håller vi dig uppdaterad om det senaste inom...

Tillgång till unika erbjudanden

Tillgång till exklusivt innehåll

Påminnelser om viktig information

Maskinentreprenoren logo
me logga

Maskinentreprenören utkommer med 10 nummer per år och utges av bransch- och arbetsgivarorganisationen för Maskinentreprenörerna.

INNEHÅLL
TIDNINGEN
FAKTURA

Hemsidan använder cookies. Läs mer