maskinentreprenoren logo

Branschpricken

”Branschen skulle kunna bli mer lönsam om vi alla hjälps åt”

Andreas Melin, vd och ägare Melins Entreprenad i Lagan AB

writer image
Micael Appelgren

Lästid:  0 min

article

Du tycker att det saknas engagemang och yrkesstolthet på sina håll i branschen, hur då?

– Ja det tycker jag. Jag ser själv i mitt bolag att alla är stolta och glada för det dom gör. Dom vill även att det ska gå bra och smidigt för dom vi jobbar för. Men många gånger möter vi medarbetare som inte är stolta för just det dom gör och fungerar det inte på arbetsplatsen så är det någon annans problem och inte deras.

Hur påverkar det branschen i stort, tänker du?

– Jag tror att allt hade kunnat bli mer lönsamt i våra projekt – och roligare för många att gå till jobbet om vi alla hjälptes åt. Och då få lite mer stolthet i det vi gör. Vi bygger faktiskt våra barns framtid och Sveriges infrastruktur.

Du tycker att fler borde ställa högre krav i branschen

– Ja, och att fler tar ansvar. Ska vi nå våra miljömål i Sverige så måste vi som är mindre företag tillsammans med våra kommuner också vara med och bidra. Ställ högre krav på maskiner än till exempel 3B-motorer – våga att ställa högre krav än så. Nu funkar det till exempel med elmaskin i vissa fall. Bortse från lägsta pris och se mer på miljö och andra värden. Men det kräver att vi alla blir involverade och jobbar lite mer för att nå våra mål.

Text: Micael Appelgren

Andra läser

Prenumerera på vårt nyhetsbrev så håller vi dig uppdaterad om det senaste inom...

Tillgång till unika erbjudanden

Tillgång till exklusivt innehåll

Påminnelser om viktig information

Maskinentreprenoren logo
me logga

Maskinentreprenören utkommer med 10 nummer per år och utges av bransch- och arbetsgivarorganisationen för Maskinentreprenörerna.

INNEHÅLL
TIDNINGEN
FAKTURA

Hemsidan använder cookies. Läs mer