Redan 1997 fanns 40 medarbetare i företaget. Under en period då Stefan Fransson hade en fot i branschen för miljöåtervinning var det runt 80 medarbetare att hantera. Ett försök att gå ihop med en annan större entreprenör på orten har också gjorts, men som avslutades innan det egentligen kom igång.
– Vi har också haft en stor verkstad i koncernen, det såg väldigt intressant ut när vi startade upp det, och det var nog bra. Men jag hann inte med ytterligare en så stor verksamhet den gången, så vi bestämde att avsluta det, berättar han.
Vid bordet sitter också en central medarbetare i Grus & Schakt; Johan Åström, platschef som följt med in i bolaget vid ett av förvärven i historien.
– Fast det är nog dags för ett förvärv till snart, det är ju ett tag sedan, skojar Åström.
Stefan Fransson ler lite. Jo, det pågår tankar hela tiden. Senaste förvärvet är Umeå Last AB. Grus & Schakt är ett bolag som inte verkar stå stilla särskilt länge. Det kommer nya idéer och nya verksamheter in ganska regelbundet. Fransson har till och med drivit en marina en gång in tiden. Också avyttrad nu, men det var ett seriöst försök att hitta ytterligare ett intressant ben i företagandet.
Men det finns flera poänger med förvärv av företag som det sällan pratas öppet om. Faktum är att en ganska stor anledning till att bevaka konkurrensen och räkna på lämpliga förvärv, är rekryteringen av kompetent personal. Att hitta rätt kompetens är något av de svåraste som finns i branschen just nu, även för Grus & Schakt.
– Det är helt klart lättare att få kompetenta medarbetare via förvärv än att försöka hitta ny personal genom att annonsera eller ta in de nyutbildade som finns att tillgå. Vi arbetar på flera sätt, vi har kontakt med skolorna och vi tar hand om praktikanter, men det är inte helt lätt att få det att fungera. Så förvärv av bolag handlar faktiskt till viss del om kompetensförsörjning, medger Stefan Fransson.
Inför det här reportaget föreslår tidningen att vi ska ses på Grus & Schakts ”huvudkontor” på Mätarvägen 19 i Umeå. Här ligger kontorslokalerna, uppställningsytor för maskiner, serviceverkstad med mera. Men här är inte mycket verksamhet. Maskiner är ute, vd är ute, platschef är ute, kontor och administration har en extern aktör tagit över. Faktum är att det är ganska tyst här. Nästan lite tomt.
– Tror vi har en sopmaskin här i varje fall, säger Fransson när vi diskuterar möjliga ställen för fotografering.