maskinentreprenoren logo

Branschnytt

Liga häktas efter omfattande stöldturné

Fem personer har häktats misstänkta för att vid fem tillfällen ha stulit verktyg och maskiner från byggarbetsplatser i Skellefteå till ett värde av runt en miljon kronor.

writer image
Ann-Louise Larsson

Lästid:  0 min

article
article Fem personer har häktats misstänkta för att ha stulit verktyg till ett värde av en miljon på byggen i Skellefteåområdet. Foto: Shutterstock

Stölderna har skett i Skellefteåområdet mellan den 1 och 5 september. Personerna misstänks för att ha klippt och kapat hänglås till containrar och stulit verktyg för omkring en miljon kronor.

– Fyra av de misstänkta greps natten till den 5 september misstänkta för att ha förberett en sådan stöld. I går begärde jag dessa fyra personer och ytterligare en person häktade på sannolika skäl misstänkta för fem grova stölder från den 1 till den 5 september. Fyra av dem är även misstänkta för en förberedelse till stöld, säger kammaråklagare Edvard Breitholtz.

De frihetsberövade männen är hemmahörande i Rumänien och misstänks ha begått brotten tillsammans och i samförstånd. Åklagaren menar att stölderna varit organiserade och har utförts systematiskt.

Text: Ann-Louise Larsson

Andra läser

Prenumerera på vårt nyhetsbrev så håller vi dig uppdaterad om det senaste inom...

✔ Tillgång till unika erbjudanden

✔ Tillgång till exklusivt innehåll

✔ Påminnelser om viktig information

Maskinentreprenoren logo
me logga

Maskinentreprenören utkommer med 10 nummer per år och utges av bransch- och arbetsgivarorganisationen för Maskinentreprenörerna.

INNEHÅLL
TIDNINGEN
FAKTURA

Hemsidan använder cookies. Läs mer