maskinentreprenoren logo

Branschnytt

Inga fler byggingenjörer från Örebro

 Örebro universitet lägger ner högskoleingenjörsprogrammet i byggteknik och antar inga fler studenter. Studenter som redan går programmet kommer få gå klart sin utbildning.

writer image
Ann-Louise Larsson

Lästid:  0 min

article
article Örebro universitet lägger ner byggingenjörsutbildningen till hösten. Foto: Örebro universitet

 –  Det är flera faktorer som påverkar beslutet, säger Henrik Olsson, prefekt för Institutionen för naturvetenskap och teknik.

Han betonar att byggingenjörsprogrammet idag håller hög kvalitet och fungerar bra.

– Att bedriva en akademisk utbildning med god kvalitet är ett stort ansvarsåtagande gentemot våra studenter och övriga intressenter. Och tyvärr är våra möjligheter att leva upp till detta åtagande inom byggteknik även i framtiden begränsade, fortsätter Henrik Olsson. 

För att möta kraven på personal och forskning skulle en satsning på runt 20 miljoner kronor krävas de närmaste fem åren. Universitetet saknar ekonomiska möjligheter för detta. Därför läggs nu utbildningen ner.

– Universitetets anslag för utbildning är redan fullt uppbokade och vi utbildar betydligt fler studenter än vi får ersättning för. Det skulle alltså inte hjälpa att ta in fler studenter, säger Henrik Olsson.

Universitetet har haft konstruktiva diskussioner med branschorganisationen Byggföretagen och diskuterat olika vägar för att säkra branschens kompetensförsörjning i framtiden.

–            Vi kommer att jobba tillsammans med den frågan framöver, säger Henrik Olsson.

Text: Ann-Louise Larsson

Andra läser

Prenumerera på vårt nyhetsbrev så håller vi dig uppdaterad om det senaste inom...

Tillgång till unika erbjudanden

Tillgång till exklusivt innehåll

Påminnelser om viktig information

Maskinentreprenoren logo
me logga

Maskinentreprenören utkommer med 10 nummer per år och utges av bransch- och arbetsgivarorganisationen för Maskinentreprenörerna.

INNEHÅLL
TIDNINGEN
FAKTURA

Hemsidan använder cookies. Läs mer