Teknisk data
Standardutrustning
Bandgrävare i den här klassen är storsäljare över hela världen och konkurrensen är stenhård. När Develon visade sin nya 9-serie på Bauma i München var intresset stort. Nu är den i Sverige. Fixad och klar för den svenska marknaden. Vi har testat den första i Sverige. Och, jo. Det här är bra – riktigt bra.
Hytt: Koreanerna har förändrat maskinens utseende – en mer kantig look ger en känsla av robusthet. Maskinen ser stilren ut; verkar driftsäker, verkar stark. Men är det bara ett smart drag från designavdelningen?
Nej, det är det inte, visar det sig. Ny design av hytten med inställningsmöjligheter där det även går att höja och sänka grävspakarna. Det gillar vi i Norden som är lite längre och vill sitta högre.
I hytten hittar vi en stor bänk bakom stolen. Välj själv vad du kan ha den till. Med Develons app kan du starta maskinen på distans en halvtimme innan du är på plats om du vill. Inte fel en kall januaridag.
Med displayen har föraren extremt bra koll runt om maskinen. Här finns sensorer runt maskinen som varnar på övervakningsbilden (360 grader) när en människa dyker upp – en symbol följer i realtid var personen är. Även varningsljud finns att slå på om man exempelvis vill bli uppmärksammad på när utsättaren dyker upp bakom maskinen då föraren sitter i godan ro och justerar vägslänter.
De finns även ett säkerhetssystem där föraren väljer var maskinen får vara eller röra sig. Vid överträdelse slår den av sig.
Värt att notera är att Canbus-knappar blivit standard och inga knappar under armstöden. Kommandon man snabbast vill komma åt återfinns här så inget onödigt bläddrande efter det i menyskärmen.
Kameror i all ära men den analoga spegeln ljuger inte, då kan jag tycka det är synd att en maskin i premium-segmentet som denna levereras med små speglar.
Hydraulik: Funktioner för hydraulik – hastighet och styrka
– kan ställas in i menyn. Här testar jag max svänghastighet och får för första gången åksjukekänsla efter fyra varv i en hastighet som känns som tekopparna på Gröna Lund.
Elektroniska spakar kan kännas konstigt – det är en dator mellan ens egna ryggrads rörelser till vad som händer ute vid skopan. Denna maskin hävdar jag har tvättat bort fördröjningskänslan bra. Lättheten i spakarna är dock skönt för axlarna.
Väldigt bra kontroll med skopan vid dragning ovanför marken – full poäng här. Maskinen är utrustad från fabrik med Lecias 2D-system (3D är tillval). Det kan man tycka vad man vill om.
Motor/drivlina: Motorn är för första gången bara en 4-cylindrig spis men dubbelturbon levererar 230 hk. Att på svängen fylla full skopa med 0–150 är inga problem, motorn tuffar lugnt. Skön kontroll över spakstyrningen som sker via rullarna. Develon hävdar längre bränsleförbrukning och högre produktivitet.
Service och daglig tillsyn: Stora sidodörrar gör det lätt att komma åt maskinens inre. Finns en liten strömbrytare vid bränslefiltren som du slår på så pumpas det upp nytt tryck i ledningarna, gamla handpumpen är ett minne blott. Två nät framför kylaren som du enkelt klickar av och på för att spola rent från damm och smuts. Fungerande telematik i övrigt.
Text:
Plus & Minus
Keyless med distansstart från app
Små speglar
Hydraulik
Priset
Kameraövervakning




Andra läser
Maskinentreprenören utkommer med 10 nummer per år och utges av bransch- och arbetsgivarorganisationen för Maskinentreprenörerna.