maskinentreprenoren logo

Branschnytt

Nyab får säkerhetspris

Nyab har tilldelats Ellevios säkerhetspris för sitt proaktiva säkerhetsarbete med tidiga insatser för att möta de nya BAS-U-kraven. ”Nyab är en förebild i branschen”, skriver juryn i motiveringen.

writer image
Ann-Louise Larsson

Lästid:  0 min

article
article Jennie Gelting, hållbarhetschef och Patrik Nilsson, affärs- och kalkylchef på Nyab tog emot Ellevio Saftey Award. Foto: Nyab

– Vi är otroligt glada och hedrade att ta emot denna fina utmärkelse från Ellevio. Vi tackar för ett strålande samarbete och ser fram emot fortsatt gott samarbete, säger Nyabs hållbarhetschef Jennie Gelting.

Nyab jobbar med ”människan i centrum” för att skapa en bra arbetsplats och förhindra olyckor. Företaget har bland annat satsat på utbildningsintroduktion för alla som arbetar i projekten och arbetar dessutom proaktivt med att hantera risker för en säker arbetsmiljö för alla.

I motiveringen lyfter Ellevio även fram Nyabs lyhörda dialog med beställaren och företagets processbaserade verksamhetsledningssystem. ”NYAB visar även stor vilja att utveckla säkra arbetsplatser genom att både ge och ta emot förbättringsförslag” skriver juryn i motiveringen.

Text: Ann-Louise Larsson

Andra läser

Prenumerera på vårt nyhetsbrev så håller vi dig uppdaterad om det senaste inom...

Tillgång till unika erbjudanden

Tillgång till exklusivt innehåll

Påminnelser om viktig information

Maskinentreprenoren logo
me logga

Maskinentreprenören utkommer med 10 nummer per år och utges av bransch- och arbetsgivarorganisationen för Maskinentreprenörerna.

INNEHÅLL
TIDNINGEN
FAKTURA

Hemsidan använder cookies. Läs mer