Bakgrund ska, enligt Gryaag vara att samverkansentreprenaden så här långt inte blivit som förväntat. Planen är nu istället att dela upp entreprenaden i flera delar vilket kommer ge en lägre totalkostnad för ägarkommunerna.
Enligt tidningen Byggindustrin kom beskedet som en överraskning och förvånar NCC, men ett möte med Gryaab kommer att hållas för att "diskutera nästa steg". Kanske kan NCC få komma tillbaka in i projektet i en annan form.
- När vi på nytt ska upphandla entreprenörer kan NCC var en möjlig part men vi ska dela upp entreprenaden i olika delar för att hålla ner totalkostnaden, säger Gryaabs vd Anna Lanne Davidson.
Det är bakslag nummer två för NCC på kort tid som nyligen fått sitt kontrakt med Trafikverket på Västlänken i Göteborg hävt. Ett ärende som förväntas hamna i domstol då NCC uttalat sig om att kräva Trafikverket på omfattande skadestånd.