maskinentreprenoren logo

Branschnytt

President Trumps tullar skadar maskintillverkarna

Världens maskintillverkare – inte minst de amerikanska – har stora problem att hantera Vita husets tullar. Osäkerheten kan leda till att vissa inte överlever.

writer image
Micael Appelgren

Lästid:  0 min

article

Amerikanska och europeiska maskintillverkare har för tillfället väldigt svårt att hantera de tullar som Vita huset med president Donald Trump i spetsen grundar sin ekonomiska politik på. De amerikanska maskintillverkarnas branschorganisation Association of Equipment Manufacturers (AEM) har stångat sitt huvud blodigt mot Vita husets port. Varken presidenten eller kabinettet (regeringen) lyssnar på AEM:s argument. Som är starka. Tullarna fungerar inte. Och det finns statistik som visar detta.

– Det är osäkerheten som är värst, men också att vi faktiskt inte kan se någon ökad produktion eller växande industri i USA med de här tullarna. Tullarna har helt enkelt gjort det dyrare att tillverka i USA, och dyrare att importera, säger Johan Eideberg, tung lobbyist med titeln senior vice president, Government & Industy Relations vid AEM.

Det rådande läget på världsmarknaden för anläggningsmaskiner är inte så friskt som det borde vara. Trots att entreprenörer globalt sett behöver investera efter flera år av lågkonjunktur, som nu vänder, är både den amerikanska och europeiska försäljningen fortsatt sömning. Det rör sig sidled i både USA och Europa. För europiska tillverkare är läget ganska svårt då USA av tradition är kontinentens viktigaste exportmarknad.

– Exporten från europeiska tillverkare till USA har gått ner med 30 procent. Det är inte helt lätt att översätta och förstå hur den amerikanska administrationen heller formulerar tullreglerna. Vi jobbar hårt med det. Men det som är svårast är ändå osäkerheten, det går inte att planera, säger Riccardo Viaggi som är generalsekreterare för de europeiska tillverkarnas organisation CECE.

Det som oroar amerikanska tillverkare är att både tidigare presidenten, demokraten Joe Biden, och nuvarande Donald Trump har arbetat med tullar på olika nivåer för att främja den inhemska tillverkningsindustrin, men det flyger inte. Alls, faktiskt. Det är noll utveckling (0,02 procent upp).

– Och då ligger ett gigantiskt finansierat beslut gällande infrastruktur på 990 miljarder dollar i systemet. Förmånliga skattereformer för att hjälpa industrin är också på plats och andra positiva reformer. Men faktum är att det fortfarande är billigare att tillverka i Europa än att bygga här i USA. Och vi möts av mottullar från andra länder, säger Johan Eideberg.

AEM har delvis lyckats nå fram till USA:s finansminister Scott Bessent, som anses vara rimligt intresserad och förstående. Men Bessent är lojal mot Trumps tullar och tror själv på politiken. 

– Vi har förklarat hur industrin inte kan hitta vissa komponenter i USA och att detta, tills vi kan annat, måste importeras till USA. Vi har också lyckats visa att inte ens amerikanska produkter alltid tillverkas i USA. Det verkar som om det kan gå att nå fram till administrationen i den här frågan, säger Eideberg.

Enligt AEM finns det större och mindre tillverkare av maskiner i USA som tidigare har stöttat tullpolitiken, men nu ser att den inte fungerar, och börjar bli trötta på att politiken på det här området inte alls fungerar som presidenten utlovat.

– AEM har 11 000 medlemmar. Vi måste ta den här kampen med Vita huset och jobba konstruktivt för sänkta tullar – även om slopade hade varit bäst. Enskilda företag har svårt att ta den här striden så det är ett viktigt uppdrag vi har. Det tar dock tid och jag kan ärligt säga att för en del mindre tillverkare kommer det här inte att gå – dom kommer inte att klara sig, anser Johan Eideberg.

Volvo CE är en av medlemmarna i AEM då bolaget har tillverkning i USA. När tidningen diskuterar läget med Volvo CE:s vd Melker Jernberg är han tydlig med att tullarna såklart inte är bra, men att Volvo CE ser framåt och tänker långsiktigt på marknaden.

– Det kommer alltid finnas saker geopolitiskt som gör att marknaden går upp eller ner. Vi måste hantera det som bolag. Så är det bara, säger Jernberg.

Det som står klart för AEM är att tullarna kommer att bestå. Den nuvarande administrationen har mer att förlora än att vinna på slopade tullar. Att ändra sig är inte politiskt möjligt.

– Då är dom rökta. Det är inte bara att de tror på tullar. Dom har satsat allt på detta, konstaterar Johan Eideberg som flera gånger har träffat de viktigaste beslutsfattarna i administration för diskussioner.

Text: Micael Appelgren

Tullar

Donald Trumps återinförda tullar (främst 25 % på stål och aluminium samt extra tullar på maskiner och komponenter) har lett till högre materialkostnader, dyrare importerade maskindelar och störningar i leveranskedjor. Detta slår direkt mot maskintillverkare genom ökade produktionskostnader, pressade marginaler och risk för förseningar.

Andra läser

Prenumerera på vårt nyhetsbrev så håller vi dig uppdaterad om det senaste inom...

Tillgång till unika erbjudanden

Tillgång till exklusivt innehåll

Påminnelser om viktig information

Maskinentreprenoren logo
me logga

Maskinentreprenören utkommer med 10 nummer per år och utges av bransch- och arbetsgivarorganisationen för Maskinentreprenörerna.

INNEHÅLL
TIDNINGEN
FAKTURA

Hemsidan använder cookies. Läs mer