I Sverige finns 108 baskontrakt med kontraktstid på fyra år med möjlighet till option på ett eller två år. Statligt ägda Svevia har rott hem 50 av de aktuella baskontrakten.
– Den delen, när det gäller Trafikverkets baskontrakt där drift och underhåll av de statliga vägarna ryms, sticker ut. Det har vi konstaterat i vår senaste studie. Trafikverket har en mycket hög marknadskoncentration i upphandlingar av drift och underhåll. Högre än till exempel Norge. Det sticker ut. När det ser ut så anser jag att det behöver undersökas mer om vi får det mesta ut av skattepengarna. Trafikverket behöver titta på storleken på kontrakten och analysera om de så kallade stordriftsfördelarna verkligen motiverar detta. För klart är att många aktörer i anläggningsbranschen hamnar utanför som det är nu, säger Ivan Ridderstedt, forskare vid Statens väg- och transportforsk-ningsinstitut (VTI) med fokus på styrning och upphandling i offentlig sektor.
I Ridderstedts senaste studie: ”Konkurrens i offentlig upphandling av anläggningsarbete” går han och forskaren Johan Nyström igenom ett antal offentliga anbud, anläggningsföretagens storlek och marknadskoncentratrationen. Uppenbart är att det finns problem. Många kommuner får bara en eller två anbud när de upphandlar. Och Trafikverket, särskilt när det gäller drift och underhåll, har en uppenbar marknadskoncentration som sticker ut i en jämförelse med andra länder.
Flera aktörer har de senaste åren tittat på Trafikverkets upphandlingar, marknadskoncentration och kostnadsutveckling. Det nya som VTI har kunnat se i denna studie är också hur det ser ut i kommunerna, vilket gjorts möjligt genom tillgång till ny data via Upphandlingsmyndigheten. Och det ser inte helt bra ut, för att uttrycka det försiktigt. Det är för få anbud i flertalet kommuner och risken med den typen av koncentration av leverantörer inom anläggning är att det både ger sämre kvalitet på leveransen och att risken för otillåtna samarbeten frodas.
– Vi ser att det skiljer sig mellan kommuner ganska kraftigt. Vissa kommuner där det ser bra ut bör undersökas mer noga, och det kan hjälpa till för de kommuner som verkar ha problem och vid tillfällen bara får ett eller två anbud. I dessa kommuner, fast det vet vi inte ännu, kan det bli så att entreprenörerna börjar koordinera sina anbud. Hur som helst är det ju lättare med den typen av otillåtna samarbeten när det är få anbud, fastslår Ridderstedt.
Detta är också en väckarklocka för maskinentreprenörer. Med den marknadskoncentration som finns på sina håll i kommunerna kan det vara en mycket god idé att börja jobba över kommungränserna och konkurrera där konkurrensen är låg.
Forskarna bakom rapporten är nationalekonomer och inte jurister. Det gör att fokus ligger på konkurrens och hur den förknippas med branschens produktivitet. Det är också känt att produktivitetsutvecklingen i bygg- och anläggningsbranschen är sämre än i andra delar av svensk ekonomi.
I kommunerna tilldelas främst små och medelstora företag kontrakten. På Trafikverket är det tvärt om, där över hälften går till stora företag. Men i antal vunna kontrakt i kommunerna är det ändå de fem stora byggentreprenörerna som tar hem flest kontrakt.
– Men när det gäller drift och underhåll för Trafik-verket kan vi konstatera att koncentrationen på den svenska marknaden är mycket hög. Och så har det varit länge. De fyra största hade 2024 hela 87 procent. Med tanke på att regeringen nu gör stor sak av att satsa på underhåll och bygga bort underhållsskulden, och det rör sig om mycket pengar, så bör politikerna undersöka detta mer. Är kontrakten av rätt storlek, hur ser underlagen gällande upphandlingarna ut, och hur ser informationsövertaget ut bland de som varit med länge och kan de här anläggningarna väl? Här finns en risk att innovation och produktivitet inte slår igenom, säger Ivan Ridderstedt.
Men det går att ta sig in. Det visar till exempel bolaget Orefield som nu räknat hem sitt baskontrakt i Kiruna för andra gången. Konkurrensen ökar.
– Det krävs lite att ta ett baskontrakt, men nu andra gången, när vi har haft det i sex år, är det enklare och investeringar gjorda börjar bli avskrivna, säger Ronny Nylund, vd för Orefield bolag som sköter detta.