maskinentreprenoren logo

Branschnytt

Markjobb i Karlskrona till Skanska

Skanska har tecknat avtal med Karlskrona kommun om att bygga en ny infartsgata till Karlskrona, vilket blir stadens nya entré. Kontraktet är värt cirka 450 miljoner kronor.

writer image
Micael Appelgren

Lästid:  0 min

article
article Snyggare och mer klimatanpassad infart till Karlskrona sätter igång efter årsskiftet. Intressanta markjobb ingår. Foto: Skanska/Pressbild

Det befintliga avtalet mellan parterna för projekteringsfasen (fas 1), kompletteras nu med ett kontrakt för produktionsfasen (fas 2). Skanskas uppdrag omfattar byggnation av en ny så kallad "klimatanpassad" infartsgata - enligt Skanska - genom att höja den cirka en meter i förhållande till den befintliga gatan, för att säkra den här infarten (som har riksintresse) för en beräknad havshöjning. En rad intressanta och utmanande markjobb kommer bli aktuella i denna entreprenad.

Uppdraget inkluderar även grundläggningsarbeten, rivning av befintlig gata och bro, byggnation av två broar över vattendrag samt anslutande markarbeten.

Syftet med den nya infartsgatan är att säkerställa framtida transporter till stadskärnan och skapa en inbjudande entré.

Byggnationen kommer att starta under första kvartalet 2026 och projektet beräknas vara klart slutet av 2028.

Text: Micael Appelgren

Andra läser

Prenumerera på vårt nyhetsbrev så håller vi dig uppdaterad om det senaste inom...

Tillgång till unika erbjudanden

Tillgång till exklusivt innehåll

Påminnelser om viktig information

Maskinentreprenoren logo
me logga

Maskinentreprenören utkommer med 10 nummer per år och utges av bransch- och arbetsgivarorganisationen för Maskinentreprenörerna.

INNEHÅLL
TIDNINGEN
FAKTURA

Hemsidan använder cookies. Läs mer