Maskinen kvistar träd i kantområden på ledningsgatan och når upp till 13 meter, vilket är högre än lokalnätsstolpar på cirka tio meter. Syftet är att ta bort grenar som riskerar att belasta ledningar vid exempelvis blötsnö. Vanligtvis görs kvistning manuellt med långa och otympliga kviststänger, vilket är påfrestande för axlar och nacke. Med denna maskin kan det manuella momentet på utvalda sträckor minskas och är ett bra komplement till den traditionella kviststången.
– Grensågningsmaskinen fungerar riktigt bra, den är lätt att hantera och sparar tid jämfört med tidigare metoder, säger Johan Johansson, som varit med och lett testprojektet.
Tester har genomförts i två områden och ska fortsätta på tre nya platser, sammanlagt cirka tre mil ledningsgata. . Grensågningsmaskinen är i nuläget det enda exemplaret av sitt slag.