Branschnytt
Stopp i gruvan kostade 250 miljoner
Bolidens produktion i Taragruvan i Irland har startat upp igen, men går inte för fullt. Kostnaden för stoppet beräknas till 250 miljoner kronor.
Micael Appelgren
Publicerad: 2021-12-10
Lästid: 0 min
Publicerad: 2021-12-10
Lästid: 0 min
Tara i Irland anses vara Europas störta zinkgruva och förvärvades av Boliden 2004. Gruvan är underjordsgruva och har ett djup på 1 000 meter. Produktionen stoppades i november i år till följd av förhöjda vatteninflöden till gruvan. Det utökade vatteninflödet kom från en pilotborrning av ett ventilationsschakt, och pumparna klarade inte av mängderna.
Vattenflödet stoppades och produktionen har delvis kunnat återupptas .Den sammanlagda påverkan på rörelseresultatet i affärsområde Gruvor i fjärde kvartalet 2021 är preliminärt uppskattad till cirka 250 miljoner av Boliden. I beloppet ingår kostnader för att stoppa vatteninflödet och återställa kritisk gruvinfrastruktur, nedskrivningar av förstörda tillgångar samt intäktsbortfall från minskad produktion.
Produktionen kommer även att påverkas under det första halvåret 2022. Exakt hur mycket är ännu för tidigt att uppskatta.
Text:
Maskinentreprenören utkommer med 10 nummer per år och utges av bransch- och arbetsgivarorganisationen för Maskinentreprenörerna.