2020 stängde landmärket Feskekôrka för omfattande renovering och utveckling. Sedan dess har fastighetsägaren Higab med entreprenörer arbetat med att säkra byggnaden för framtiden.
– I Feskekôrka fungerar inga standardlösningar. Eftersom det är ett byggnadsminne får inga ventilationskanaler eller rör hänga i taket och inga kablar kan löpa längs med väggarna, säger Hedvig Haraldsdotter, biträdande projektledare på Higab.
Mycket har handlat om att ta bort mindre lyckade ombyggnader och återställa så att arkitekten Victor von Gegerfelts sinnrika stolpverkskonstruktion friläggs och kommer till sin rätt igen. Samtidigt måste byggnaden uppfylla nutida krav på livsmedelshantering och inneklimat när den öppnar för besökare igen,
Lösningen bestod dels av en teknikkällare som grävdes ut under byggnaden i den svåra göteborgsleran, dels av åtta så kallade hubbar som placeras i den öppna hallen och kaklas för att harmoniera med omgivningen.
– Vi gömmer helt enkelt tekniken i källaren och i hubbarna. Då får vi in ventilation och nödvändiga tekniska resurser för ugnar, kylar, fritöser och annan storköksutrustning utan att behöva dra ledningar och rör längs med väggar och tak, berättar Hedvig Haraldsdotter.
Renoveringen av Feskekôrka genomförs av Higab med Skeppsviken Bygg i Göteborg AB som totalentreprenör.