Volvo Construction Equipment (Volvo CE) avslutade 2025 med tillväxt inom både maskiner och det man nu menar är "tjänster". Orderingången ökade med 18 procent under fjärde kvartalet, vilket Volvo CE menar bekräftar bolagets pågående omställning mot att bli en heltäckande lösningsleverantör.
Det här är nytt och vi ser ännu inte några andra maskintillverkare nämna den här typen av verksamhet i sina ekonomiska rapporter. Volvo CE synliggör denna del av sin verksamhet tydligt och målsättningen är såklart att kommunicera att man inte lägre bara tillverkar maskiner - utan levererar tjänster där maskiner igång.
Under sista kvartalet 2025 växte den globala marknaden för anläggningsmaskiner Men Asien backar fortfarande.
Försäljningen av Volvos maskiner ökade med 13 procent och, som man redovisar: serviceaffären öade med 8 procent. Rörelsemarginalen är nästan 14 procent totalt i fjärde kvartalet. Tullkostnader för USA har redan påverkat negativt.
- Detta har varit ett positivt kvartal, drivet av ökade försäljningsvolymer för våra nyligen lanserade produkter och högre intäkter från vår serviceverksamhet. Kundernas respons på våra nya maskiner har varit stark på flera nyckelmarknader, samtidigt som våra lösningserbjudanden fortsätter att vinna mark. Vi går in i det nya året med gott momentum och ett tydligt fokus på att driva branschens omställning framåt, säger Volvo CE:S vd Melker Jernberg.
Det har hänt mycket i bolaget under 2025. Under kvartalet bekräftade man att Eskilstuna blir platsen för företagets nya anläggning för bandgrävare avsedda för Europa.
Volvo CE fortsatte även utrullningen av sina nya elektriska maskinmodeller. De första hjullastarna av modellen L120 Electric levererades till kunder på utvalda marknader. Bolagets planerade förvärv av Swecon befinner sig i slutfasen. Tillträde väntas ske den 31 januari 2026.