maskinentreprenoren logo

Branschnytt

Byggskurkarna sätts under hårdare press

Snart blir det svårare att fuska i byggbranschen. I början av 2026 införs nya säkerhetskrav vid beställning av ID06-kort – ett viktigt steg i kampen mot arbetslivskriminalitet och osund konkurrens.

writer image
Micael Appelgren

Lästid:  0 min

article
article Mats Åkerlind, vice vd Byggföretagen. Foto: Rosie Alm/Pressbild

Från och med första kvartalet 2026 måste alla som godkänner en ID06-kortbeställning identifiera sig med pass eller nationellt ID-kort som är godkänt som resehandling inom EU. Idag innehåller ett ID06-kort en säkerställd identitet, men inte alltid information om medborgarskap – och det påverkar kortets giltighetstid.

– Medborgarskapet är avgörande för vilken regel som ska tillämpas. Giltighetstiden för ID06-kort varierar beroende på individens medborgarskap. Svenska medborgare kan till exempel få ett ID06-kort som gäller i upp till fem år. Med de nya kraven vid kortbeställning blir det säkrare att fastställa en persons medborgarskap, säger Mats Åkerlind.

Byggföretagen har varit med och beställt vissa tjänster kopplade till kollektivavtalen, där just identifikation och anställningsvillkor är i fokus.

– Kraven på pass och nationellt ID-kort kommer att försvåra för dem som inte har rätt att arbeta i Sverige. Samtidigt gör vi det enklare att identifiera arbetsplatser med brister och att genomföra riktade kontroller. Vi har även kontrollsystem som både vi som arbetsgivarorganisation och de fackliga organisationerna kan prioritera och effektivisera med stöd av ID06, säger Åkerlind.

Skälet att dessa förändringar görs är såklart att osund konkurrens, svartarbete och lönedumpning fortfarande är stora problem inom byggbranschens olika delar. Men med ID06 som verktyg kan kontrollen och regelefterlevnaden bli både enklare och mer effektiv. Åkerlind hoppas att detta ska leda till skärpta kontroller och bättre efterlevnad av reglerna.

Tillsammans med Byggnads har Byggföretagen också tagit fram metoder för fördjupad kontroll, som under 2025 har effektiviserats och förtydligats. Det handlar bland annat om arbetsplatskontroller.

– Vi har också stärkt kollektivavtalen, säger Åkerlind, bland annat genom att öka huvudentreprenörens ansvar. Det handlar om att ta ansvar vid upphandlingar, för obetalda löner, och att se till att entreprenörer ger sig till känna – så att facket har en rimlig chans att utföra sina kontroller på ett effektivt sätt.

Text: Micael Appelgren

Andra läser

Prenumerera på vårt nyhetsbrev så håller vi dig uppdaterad om det senaste inom...

Tillgång till unika erbjudanden

Tillgång till exklusivt innehåll

Påminnelser om viktig information

Maskinentreprenoren logo
me logga

Maskinentreprenören utkommer med 10 nummer per år och utges av bransch- och arbetsgivarorganisationen för Maskinentreprenörerna.

INNEHÅLL
TIDNINGEN
FAKTURA

Hemsidan använder cookies. Läs mer