Detta avtal är ett av flera pågående projekt för engcon med syfte att öka penetrationen av tiltrotatorer i Europa, och gör Engcon till en av de föredragna leverantörerna till Hitachi i Europa och dess återförsäljare. För Engcon är detta ytterligare ett steg mot att göra tiltrotator-konceptet och systemet mer känt i Europa samt ett bevis på att tiltrotatorn spelar en allt viktigare roll för att öka effektiviteten på arbetsplatsen.
Krister Blomgren, Engcons VD är mycket nöjd med avtalet:
– Detta ger Engcon möjlighet att expandera till marknader i Europa där vi idag inte är representerade. Vi ser fram emot ett samarbete som kommer att gynna båda parter samt våra slutkunder på lång sikt.
De tre stora leverantörerna av tiltrotatorer med bas i Sverige har på senare år ökat sina ansträngningar att nå ut internationellt. Även i Asien börjar det röra på sig. Då penetreringen internationellt fortfarande är överraskande låg finns här en enorm potential för dessa tre tillverkare.