Den aktuella upphandlingen gäller en anläggningsentreprenad där Infrakraft kommer utföra ett breddningsarbete på såväl vägen som en bro på sträckan mellan Kungstorp och Stora Hammar. Värdet är cirka 100 miljoner kronor.
Projektet är en del av Trafikverkets satsning för att förbättra framkomligheten för kollektivtrafiken och skapa säkrare trafikmiljöer längs väg 100. Entreprenaden omfattar bland annat att vägen breddas till 2+2-körfält, med särskilt fokus på norrgående riktning. Dessutom ska bron vid trafikplats Kungstorp byggas ut för att möjliggöra ett eget avfartsfält för trafiken mot väg 585, samtidigt som gång- och cykelvägarna under bron rustas för att skapa en tryggare passage för oskyddade trafikanter.
– Det är ett spännande projekt som kombinerar klassisk väganläggning med moderna kollektivtrafiklösningar. Dessutom är det roligt att fortsätta växa i södra Sverige och vara en del av den här typen av satsningar, säger Martin Reuterhäll.
Infrakraft AB har sitt säte i Karlstad, och omsätter drygt 2 miljarder. Antalet medarbetare är cirka 600.