maskinentreprenoren logo

Branschnytt

VA-jobb i Falkenberg till NCC

NCC har fått i uppdrag att bygga om vattenreningsverk i Falkenberg med tillhörande internt och externt vattenledningsnät.

writer image
Micael Appelgren

Lästid:  0 min

article
article NCC ror hem VA-jobb för200 miljoner. Foto: NCC/Pressbild

NCC:s uppdrag omfattar nybyggnation av en två kilometer lång överföringsledning samt ny- och ombyggnation av Kärrebergs vattenreningsverk. Under entreprenaden ska även delar av det gamla vattenverket rivas.

– NCC har lång erfarenhet inom vattenrening och avancerade VA-anläggningar och har genomfört flera projekt som liknar det här. Vi ser fram emot att tillsammans med Vivab bygga en robust och driftsäker anläggning som framtidssäkrar Falkenberg kommuns vattenförsörjning, säger Anders Holmqvist, produktionschef NCC Infrastructure.

Produktionen inleds i höst och beräknas vara klar hösten 2029. Affären har ett ordervärde om cirka 220 MSEK och registreras i affärsområde NCC Infrastructure under andra kvartalet 2026.

Text: Micael Appelgren

Andra läser

Prenumerera på vårt nyhetsbrev så håller vi dig uppdaterad om det senaste inom...

Tillgång till unika erbjudanden

Tillgång till exklusivt innehåll

Påminnelser om viktig information

Maskinentreprenoren logo
me logga

Maskinentreprenören utkommer med 10 nummer per år och utges av bransch- och arbetsgivarorganisationen för Maskinentreprenörerna.

INNEHÅLL
TIDNINGEN
FAKTURA

Hemsidan använder cookies. Läs mer