Det här visar Boverkets Bostadsmarknadsenkät 2026, där 287 av 290 kommuner har svarat. Samtidigt kvarstår stora behov av bostäder med rimliga boendekostnader, som det heter.
För första gången sedan 2001 är det också fler kommuner som bedömer balans än underskott på bostadsmarknaden. Samtidigt ökar antalet kommuner med överskott, enligt Boverkets bostadsmarknadsenkät 2001–2026. Enkäten använde begreppet ”brist” i stället för ”underskott” till och med 2013. Ändringen kan möjligen ha en marginell påverkan på svarsfördelningen, resonerar Boverket.
Men statistiken visar inte att bostadsproblemen är lösta.
- Vi ser både vakanser och överskott i vissa delar av beståndet, samtidigt som det saknas prisrimliga och tillgängliga bostäder, säger Marie Sand projektledare för Bostadsmarknadsenkäten på Boverket.
Kommunerna räknar trots allt med en viss återhämtning 2026–2027, framför allt för bostadsrätter och småhus. Återhämtningen sker dock från en historiskt låg nivå, och kommunerna lyfter höga produktionskostnader, svåra finansieringsvillkor och avsaknad av statliga stöd som centrala hinder.