Trots en tillfällig avmattning i år väntas investeringarna i energi, VA och annan samhällsinfrastruktur fortsätta öka de kommande åren. Det visar Byggföretagens senaste konjunkturprognos. Det är goda nyheter för maskinentreprenörer som har flera tuffare år bakom sig. Men det gäller att se upp.
- Marknaden för småhus är det stora frågetecknet. Den backar trots att den redan har backat, och den följer inte med resten av bostadsbyggandet uppåt, säger Johan Deremar, nationalekonomen bakom Byggföretagens välgjorda konjunkturrapport.
Det är energirelaterade investeringar, som svarar för närmare hälften av den privata anläggningsmarknaden och ökade med tio procent under 2025 till nästan 35 miljarder kronor. Enligt Byggföretagen handlar det främst om försenade projektstarter till följd av långa tillståndsprocesser. På längre sikt bedöms dock behovet av ny energiinfrastruktur vara fortsatt mycket stort. Sakkunniga räknar med att Sveriges elanvändning kan fördubblas kommande 20 år (från140 terawattimmar till minst 300). Svenska kraftnät investerar också 70,2 miljarder kronor under perioden (2027 till 2029), en ökning med 14 miljarder kronor jämfört med föregående treårsplan.
Samtidigt väntas flera större vindkraftsprojekt starta i norra Sverige. Även nya kraftvärmeverk, biogasanläggningar och satsningar på koldioxidinfångning och lagring, CCS, bidrar till investeringsvolymen. Totalt här snackar vi om en ökning på sex procent i år och nästa år.
- Det som drar är statliga satsningar och industrin som gör anläggning starkt, och nu börjar datacenter komma igång mer. Vi ser också att arbetslösheten i bygg har sjunkit fort på senare tid, konstaterar Deremar.
Under första halvåret 2026 registrerades en ökning inom VA på en procent. Svenskt Vatten bedömer att investeringarna behöver uppgå till omkring 37 miljarder kronor om året fram till 2040 för att kommunerna ska kunna upprätthålla och utveckla sina VA-tjänster. De stigande investeringsbehoven märks redan i kommunernas VA-taxor. Efter höjningar på i genomsnitt elva procent i fjol och åtta procent i år väntas taxorna fortsätta stiga snabbare än inflationen under de kommande åren.
Flera stora projekt väntas också starta under 2026 och 2027. Bland dem finns nya reningsverk i Lidköping och Kungsbacka, nya vattenverk i Stockholmsregionen och Älvkarleby samt fortsatt utbyggnad av projektet Stockholms framtida avloppsrening. I Skåne drar de första etapperna av MAXIMA igång under hösten 2026. Projektet ska skapa ett nytt regionalt VA-system för sydvästra Skåne och har en beräknad totalkostnad på 17,5 miljarder kronor. Byggföretagen räknar med att investeringarna i VA-, avfalls- och återvinningsanläggningar ökar med totalt tolv procent mellan 2026 och 2027.
Segmentet transport och kommunikation rullar på. I portföljen finns utbyggnaden av Skandiaporten i Göteborg, nya resecentrum i bland annat Västerås och Sundsvall samt nya tunnelbane- och spårvagnsdepåer i Stockholm och Uppsala bidrar till uppgången. Samtidigt pågår flera större investeringar på Arlanda, vilket stärker utsikterna för transportrelaterade anläggningsprojekt.
- Det kan bli brist på yrkeskompetens när det gäller järnvägsjobben, för dessa kräver omfattande vidareutbildningar som inte vem som helst kan klara, säger Johan Deremar.
Den nationella planen för transportinfrastruktur 2026-2037 innebär en ramökning på omkring 29 procent i fasta priser för underhåll och nyinvesteringar. Det är rätt säkra basjobb och är 607 miljarder - 20 procent mer än i föregående plan.
Det som är en väckarklocka för maskinentreprenörer är byggandet av småhus. Här går det extremt segt och kanske är det läge att hitta fler ben att stå på för de som specialiserat sig här. Det lutar åt fler hjulgrävare och större bandgrävare än minigrävare på marknaden. För 20 år sedan var hälften av alla nybyggda bostäder småhus, nu handlar det om 18 procent av totalen. Och med höga byggkostnader ser det inte ljust ut. Färdiga småhus riskerar att kosta mer än marknadsvärdet när de står färdiga.
- Det har blivit svårare för byggföretag att räkna hem småhus. Detta är det stora frågetecken, marknaden har nästa kollapsat. Bostadsrätter fungerar bättre, men vi får se. Fortfarande kan bostadsbyggandet överraska negativt, menar Johan Deremar.