maskinentreprenoren logo

Ekonomi

Tuff start – men stärkt kassaflöde för Bellman Group

Bellman Group inleder 2026 med ett kvartal som tydligt präglas av en fortsatt utmanande marknad. Nettoomsättningen minskade med 20 procent jämfört med motsvarande period föregående år.

writer image
Micael Appelgren

Lästid:  0 min

article
article Under kvartalet har Bellman Group också fortsatt att växa genom förvärv. Bolaget har köpt Väghyveltjänst Peter Gunnarsson AB (VHT), vilket breddar erbjudandet inom vägrelaterade tjänster. Dessutom har ett avtal tecknats om att förvärva BS Åkeri Bengt Strömvall AB i Örebro. Foto: Pressbild/Bellman Group

Den sega marknaden ledd till att resultatet föll med 75,6 miljoner kronor. Bakom utvecklingen ligger en kombination av lägre aktivitetsnivå, senarelagda projektstarter och en fortsatt pressad prisbild i flera delar av landet. Men Bellman Group har rott hem en del större jobb och siktar på att andra halvan av 2026 blir bättre.

Trots resultatnedgången visar koncernen styrka på kassaflödessidan. Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till 82 miljoner kronor, vilket innebär en kraftig förbättring jämfört med samma kvartal i fjol. Det visar på ett mer fokuserat arbete kring lönsamhet och kapitalbindning, menar Bellman Group.

Under kvartalet har Bellman Group också fortsatt att växa genom förvärv. Bolaget har köpt Väghyveltjänst Peter Gunnarsson AB (VHT), vilket breddar erbjudandet inom vägrelaterade tjänster. Dessutom har ett avtal tecknats om att förvärva BS Åkeri Bengt Strömvall AB i Örebro. Affären ska stärka koncernens position inom entreprenadverksamhet.

Parallellt med expansionen arbetar koncernen aktivt med att anpassa verksamheten till rådande marknadsförutsättningar. Fokus ligger på att stärka försäljningen, justera kostnadsbasen och förbättra kassaflödet. Bland annat har arbetet med kundfordringar strukturerats upp för att skapa bättre kontroll över betalningsflödena.

Ett av kvartalets tyngre besked, som tidningen Maskinentreprenören tidigare rapporterat, är att företaget säkrat ett omfattande kontrakt inom Ostlänkens Kolmårdsentreprenad. Avtalet, som omfattar masshantering (Trafikverkets första) till ett värde av 658 miljoner kronor, planeras att starta produktion under första halvåret 2027.

– Det första kvartalet präglades av en fortsatt svag marknad med lägre aktivitet och senarelagda projektstarter. Det påverkade både omsättning och resultat negativt. Samtidigt levererade vi ett mycket starkt kassaflöde och lämnade kvartalet med en fortsatt stark finansiell position, säger Magnus Persson, vd för Bellman Group.

Text: Micael Appelgren

Prenumerera på vårt nyhetsbrev så håller vi dig uppdaterad om det senaste inom...

Tillgång till unika erbjudanden

Tillgång till exklusivt innehåll

Påminnelser om viktig information

Maskinentreprenoren logo
me logga

Maskinentreprenören utkommer med 10 nummer per år och utges av bransch- och arbetsgivarorganisationen för Maskinentreprenörerna.

INNEHÅLL
TIDNINGEN
FAKTURA

Hemsidan använder cookies. Läs mer